FAQ

 • Jaka jest rola Portalu SzlachetneInwestycje.pl?

  Portal SzlachetneInwestycje.pl pośredniczy w wymianie informacji kontaktowych pomiędzy Użytkownikami którzy chcą kupić i sprzedać złoto, srebro oraz inne metale w formie fizycznej.

  Portal oferuje Użytkownikom rozbudowany system zleceń, oparty na mechanizmie giełdowym, który umożliwia łączenie Kupującego i Sprzedającego w ramach konkretnego produktu inwestycyjnego.

  Operator Portalu pobiera prowizję za wymianę danych kontaktowych pomiędzy Kupującym oraz Sprzedającym zainteresowanymi zrealizowaniem transakcji w ramach konkretnej oferty.

  Portal nie uczestniczy w procesie realizowania transakcji pomiędzy Użytkownikami. Portal nie uczestniczy więc w procesie przekazywaniu Metalu, weryfikacji autentyczności i rozliczania płatności za Metal. Operator sugeruje najlepsze praktyki realizowania tego procesu w całkowicie bezpieczny sposób, włącznie z weryfikacją u partnerów biznesowych Portalu, ale czynności te są zadaniami Użytkowników.

  Ponadto, operator Portalu oferuje konsultacje w zakresie inwestowania w metale szlachetne.

 • Prowizja, którą pobieramy, jest opłatą za wymianę informacji kontaktowych z drugą stroną transakcji wymiany Metalu.

  Jeżeli np. Użytkownik chce sprzedać złote monety Australijski Kangur, płaci on prowizję za wymianę informacji kontaktowych z Użytkownikiem, który chce kupić te konkretne monety w ramach wybranej oferty w tej samej lokalizacji. Użytkownik, który kupuje te monety, płaci prowizję w tej samej wysokości.

  Prowizja ta jest zależna od kategorii Metalu i ceny, na którą umówią się użytkownicy.

  W przypadku złotych monet bulionowych prowizja wynosi 0,9% wartości od Kupującego oraz 0,9% od Sprzedającego. Zakładając, że cena monety to 6000 zł, Kupujący i Sprzedający zapłacą po 54 zł prowizji. Tak więc Kupujący zapłaci łącznie 6054 zł, a Sprzedający otrzyma „na czysto” 5946 zł.

 • Założenie i korzystanie z konta jest darmowe.

  Dodawanie i przechowywanie aktywnych ofert jest darmowe.

  Użytkownicy płacą prowizję dopiero, kiedy zdecydują się zrealizować między sobą transakcję wymiany Metalu. Prowizja jest płacona za wymianę danych kontaktowych pomiędzy stronami transakcji.

  Prowizja ta jest zależna od kategorii Metalu i ceny, na którą umówią się Użytkownicy.

  Prowizje w stosunku do ceny Metali będących przedmiotem transakcji przedstawia tabela:

  Prowizja
  Kategoria Kupujący Sprzedający
  Złoto – Monety bulionowe 0.9% 0.9%
  Złoto – Sztabki 0.9% 0.9%
  Srebro – Monety bulionowe 1.6% 1.6%
  Srebro – Monety premium 1.8% 1.8%
  Srebro – Sztabki 1.6% 1.6%
  Junk Silver 1.8% 1.8%
  Monety Kolekcjonerskie 2% ale nie więcej niż 25 zł 2% ale nie więcej niż 25 zł
  Platyna 1.6% 1.6%
  Pallad 1.6% 1.6%
  Koszt konsultacji w zakresie inwestowania w metale szlachetne wynosi obecnie 199 zł za godzinę konsultacji.

 • Transakcja wymiany Metalu polega na przekazaniu Metalu w formie fizycznej pomiędzy Sprzedającym a Kupującym w zamian za pieniądze.

  W ramach transakcji Użytkownicy powinni dokonać weryfikacji autentyczności Metalu. Mogą to zrobić bezpłatnie u specjalisty - lub odpłatnie u naszego partnera, o czym piszemy w zakładce Jak dokonać transakcji.

  Następnie Użytkownicy powinni dokonać rozliczenia płatności za Metal.

  Portal nie uczestniczy w procesie realizowania transakcji pomiędzy Użytkownikami. Portal nie uczestniczy więc w procesie przekazywaniu Metalu, weryfikacji autentyczności i rozliczania płatności za Metal. Operator sugeruje najlepsze praktyki realizowania tego procesu w całkowicie bezpieczny sposób, ale czynności te są zadaniami Użytkowników.

  W jaki sposób najlepiej przeprowadzić bezpieczną transakcję wymiany Metalu piszemy w zakładce Jak dokonać transakcji.

 • W celu bezpiecznego przeprowadzenia transakcji konieczna jest weryfikacja autentyczności Metalu. Choć istnieje wiele sposobów by to zrobić, sugerowany przez nas to udanie się wraz z drugą stroną transakcji do specjalisty – sklepu numizmatycznego, dealera metali szlachetnych czy mennicy – i poproszenie o wycenę metalu. Wycena jest darmowa a w ramach niej specjalista sprawdza, czy Metal jest autentyczny. Alternatywnie, w przypadku monet bulionowych nasi Klienci mogą skorzystad odpłatnie z usług naszych partnerów w postaci sklepów numizmatycznych. Więcej informacji w zakładce Partnerzy.

  Kolejnym krokiem zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo transakcji jest dokonanie wymiany w obecności notariusza. Najlepszym i jednocześnie anonimowym sposobem jest sporządzenie umowy kupna/sprzedaży metalu na prawdziwe dane Kupującego i Sprzedającego, a następnie udanie się do notariusza w celu poświadczenia własnoręczności podpisu. Polega to na złożeniu podpisu na umowie w obecności notariusza.

  Choć notariusz musi w tym celu nas wylegitymować, to nie zgłosi nas do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, niezależnie od kwoty transakcji, ponieważ transakcja nie jest dokonywana w zakresie czynności w formie aktu notarialnego. Ponadto, jesteśmy chronieni tajemnicą notarialną.

  Przed udaniem do notariusza należy upewnić się, czy nie będzie miał on nic przeciwko by dokonać u niego w kancelarii rozliczenia transakcji, tzn. przekazania płatności za Metal gotówką. Z reguły notariusz zgodzi się bez problemu i w przypadku większych transakcji udostępni liczarkę banknotów.

  Dzięki temu jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej wymiany w komfortowych warunkach.

  Usługa ta kosztuje, ale stosunkowo niedużo – opłata jest zależna od wartości metalu będącego przedmiotem transakcji. Tak więc przykładowo usługa ta (poświadczenie dwóch podpisów) w przypadku monety o wartości 6000 zł będzie kosztowała od 20 zł do maksymalnie 38 zł + VAT, a w przypadku sztabki o wartości 20 000 zł będzie to od 50 zł do maksymalnie 102 zł + VAT.
  Sztabka o wartości 90 000 zł to natomiast koszt od 100 zł do maksymalnie 226 zł + VAT. Oczywiście jest to tylko sugerowana procedura w celu zagwarantowania jak najbardziej bezpiecznych i komfortowych warunków dokonania transakcji. Innym rozwiązaniem jest także dokonanie weryfikacji metalu oraz realizacja transakcji w warunkach ustalonych pomiędzy stronami.

  Wysokie bezpieczeństwo transakcji możemy również zapewnić sobie, dokonując rozliczenia w miejscu publicznym, np. w ustronnym miejscu w restauracji, kawiarni, barze czy w centrum handlowym. My, jako założyciele portalu, testowaliśmy to rozwiązanie niejednokrotnie i możemy zapewnić, że jeżeli postępujemy ostrożnie i rozsądnie, to takie rozwiązanie jest również bezpieczne.

  W przypadku transakcji na większe kwoty ze względów bezpieczeństwa i większego komfortu zalecamy mimo wszystko rozwiązanie z wykorzystaniem notariusza.

 • Istnieje wiele metod by sprawdzić autentyczność złota i srebra, takich jak m. in. wykorzystanie wagi jubilerskiej, suwmiarki, test rezonansowy, linijka Fischa czy próba magnesem, o czym piszemy szerzej w artykule Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

  Jednakże najlepszym sposobem, który jednocześnie jest darmowy, jest udanie się do specjalisty –sklepu numizmatycznego, dealera metali szlachetnych czy mennicy– i poproszenie o wycenę metalu. Specjalista by wycenić metal, musi najpierw zweryfikować jego autentyczność. Taka usługa jest bezpłatna i trwa zaledwie kilka minut.

  Rozwiązanie to jest szczególnie zalecane w przypadku realizowania transakcji z inną osobą fizyczną.

  Alternatywnie, w przypadku monet bulionowych nasi Klienci mogą skorzystać odpłatnie z usług naszych partnerów w postaci sklepów numizmatycznych. Więcej informacji w zakładce Partnerzy.

 • Ze względu na kwestie anonimowości sugerowany sposób rozliczania płatności za Metal to wymiana za gotówkę, niezależnie od kwoty transakcji.

  Najbezpieczniejszym sposobem na rozliczenie płatności jest zrobienie tego w obecności notariusza. Najlepszym i jednocześnie anonimowym sposobem jest sporządzenie umowy kupna/sprzedaży metalu na prawdziwe dane Kupującego i Sprzedającego, a następnie udanie się do notariusza w celu poświadczenia własnoręczności podpisu. Polega to na złożeniu podpisu na umowie w obecności notariusza.

  Przed udaniem do notariusza należy upewnić się, czy nie będzie miał on nic przeciwko by dokonać u niego w kancelarii rozliczenia transakcji, tzn. przekazania płatności za Metal gotówką. Z reguły notariusz zgodzi się bez problemu i w przypadku większych transakcji udostępni liczarkę banknotów.

  Dzięki temu jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej wymiany w komfortowych warunkach.

  Oczywiście jest to tylko sugerowana procedura w celu zagwarantowania jak najbardziej bezpiecznych i komfortowych warunków dokonania transakcji. Innym rozwiązaniem jest także dokonanie weryfikacji metalu oraz realizacja transakcji w warunkach ustalonych pomiędzy stronami.

  Wysokie bezpieczeostwo transakcji możemy również zapewnid sobie, dokonując rozliczenia w miejscu publicznym, np. w ustronnym miejscu w restauracji, kawiarni, barze czy w centrum handlowym. My, jako założyciele portalu, testowaliśmy to rozwiązanie niejednokrotnie i możemy zapewnid, że jeżeli postępujemy ostrożnie i rozsądnie, to takie rozwiązanie jest również bezpieczne.

  Oczywiście, jeśli obydwie strony transakcji nie mają nic przeciwko, a wręcz preferują rozliczenie płatności za pomocą przelewu lub kryptowalut, mogą to zrobić. Nie jest to jednak zalecane ze względów bezpieczeństwa i anonimowości.

 • Konsultacje polegają na przekazywaniu wiedzy na temat inwestowania w metale szlachetne w formie fizycznej, która pozwoli Użytkownikowi podejmować lepsze decyzje inwestycyjne, prowadzące do zrealizowania jego celów, takich jak maksymalizacja zwrotu z inwestycji czy ochrona kapitału.

  Konsultacje na mogą dotyczyć momentu wejścia i wyjścia z inwestycji, optymalnej proporcji złota do srebra w portfelu metali, analizy czynników które powinniśmy brać pod uwagę w przewidywaniu zmian cen metali, optymalizacji ceny przy zakupie i sprzedaży metali, czy praktycznych aspektów inwestowania w metale w formie fizycznej.

  Wiele zależy od indywidualnych preferencji inwestora, jego podejścia do ryzyka, celu i zakładanego okresu inwestycji, czy wreszcie obszaru z dziedziny metali szlachetnych w którym chciałby pogłębić swoją wiedzę. Z tego powodu każda sesja konsultacji jest dopasowywana bezpośrednio do potrzeb danego inwestora.

 • W celu korzystania z Portalu – założenia Konta Użytkownika oraz realizowania transakcji z innymi Użytkownikami konieczne jest podanie jedynie aktywnego adresu e-mail oraz jego zweryfikowanie.

  W celu zrealizowania transakcji z innym Użytkownikiem, konieczne jest podanie preferowanej formy kontaktu, np. numer telefonu, adres e-mail, system wiadomości na Portalu lub kombinacja metod. Jeśli jednak Użytkownik nie chce podawać żadnych danych kontaktowych, może wskazać, że chce się kontaktować tylko za pomocą systemu wiadomości na Portalu.

  Ponadto, w przypadku korzystania z płatności elektronicznych obsługiwanych przez operatora Przelewy24 konieczne będzie podanie prawdziwego imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz adresu e-mail.

  Płatność za pomocą wpłaty na rachunek bankowy Pocztą Polską również wymaga podania takich danych jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania. Nie jest jednak wymogiem koniecznym by dane te były prawdziwe – mogą być fikcyjne.

 • System zleceń – orderbook – pokazuje oferty kupna i sprzedaży danej kategorii Metalu. Oferty sortowane są według „Ceny za uncję”.

  Użytkownicy mogą korzystać z prostej wyszukiwarki lub Filtrów Zaawansowanych w celu wygenerowania orderbooka o parametrach, które najbardziej ich interesują, np. nazwa monety – Amerykański Orzeł, waga – 31,10g, lokalizacja – woj. łódzkie.

  Pozwala to Użytkownikom znaleźć dokładnie to, czego szukają, w najbardziej korzystnej cenie.

 • Portal umożliwia przeprowadzanie transakcji w ramach następujących kategorii metali szlachetnych:

  • Złoto – Monety bulionowe
  • Złoto – Sztabki
  • Srebro – Monety bulionowe
  • Srebro – Monety premium
  • Srebro – Sztabki
  • Junk Silver
  • Monety Kolekcjonerskie
  • Platyna
  • Pallad

 • Prosta wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie ofert na podstawie tytułu oferty, nazwy bądź producenta Metalu. Dodatkowo możliwe jest wybranie tylko tych województw, które nas interesują.

 • Filtry zaawansowane pozwalają wygenerować orderbook na podstawie interesujących nas konkretnych parametrów Metalu i lokalizacji. Parametry do wyboru to nazwa, producent, waga, próba oraz cena całej oferty.

  Filtry zaawansowane dają możliwość wielokrotnego wyboru parametrów. Możemy więc przykładowo wybrać, że chcemy zobaczyć w ramach złotych monet oferty dla Australijskiego Kangura i Krugerranda o wadze 1 uncji w województwie mazowieckim i łódzkim.

  Wygenerowany orderbook automatycznie pokazuje nam oferty sortowane według „cena/oz”, co umożliwia szybki dostęp do najbardziej korzystnych ofert spośród interesujących nas parametrów. Wyjątkiem są Monety Kolekcjonerskie, przy których oferty są sortowane według daty dodania.

 • Ofertę można dodać z poziomu Panelu Użytkownika bądź orderbooka.

  Dodając ofertę, wybieramy czy jest to oferta sprzedaży – gdy chcemy sprzedać Metal lub oferta kupna – gdy chcemy kupić Metal. W dalszej kolejności wybieramy kategorię Metalu, np. Złoto –monety bulionowe.

  Następnie musimy podać wszystkie parametry istotne dla danej kategorii Metalu. W przypadku złotych monet bulionowych będą to więc: Producent, Nazwa, Waga, Próba. Podajemy również ilość sztuk oraz cenę za sztukę – nieuwzględniającą prowizji.

  System automatycznie przelicza cenę do formatu „cena/oz” oraz do „cena/oz po prowizji dla kupującego” i „cena/oz po prowizji dla sprzedającego”. System informuje nas również ile otrzymamy pieniędzy za 1 sztukę po uwzględnieniu prowizji (dla ofert sprzedaży) lub ile zapłacimy łącznie z prowizją (dla ofert kupna).

  Następnie podajemy lokalizację – województwo + miejscowość oraz tytuł oferty i dodatkowe informacje. W przypadku ofert sprzedaży konieczne jest dodanie co najmniej 1 zdjęcia przedmiotu. Po wypełnieniu wszystkich informacji klikamy „ Dodaj”. Po zatwierdzeniu oferty przez Operatora pojawi się ona w orderbooku.

 • Złożenie Propozycji oznacza wyrażenie chęci i zgody zrealizowania transakcji w ramach oferty, którą dodał wcześniej inny Użytkownik.

  Przykładowo, jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem złotego Krugerranda, będziemy szukać wśród ofert sprzedaży – wystawionych przez Użytkowników którzy chcą sprzedać taką monetę.

  Gdy znajdziemy odpowiednią ofertę – z satysfakcjonującą nas ceną i w dogodnej lokalizacji, żeby zrealizować tę transakcję, możemy złożyć propozycję osobie, która dodała tę ofertę. Osoba ta dostaje powiadomienie i jeżeli nadal chce zrealizować tę transakcje, może zaakceptować naszą propozycję.

  Składając propozycję, podajemy w formularzu informacje kontaktowe, za pomocą których chcemy skontaktować się z drugą stroną transakcji. Na tym etapie nie płacimy jeszcze prowizji. Konieczność zapłaty prowizji powstaje dopiero, kiedy druga strona transakcji zaakceptuje naszą propozycję.

 • Propozycję możemy złożyć z poziomu orderbooka lub z poziomu panelu „Szczegóły” oferty.

  Składając propozycję do konkretnej oferty, deklarujemy ilość monet lub sztabek, które chcemy kupić bądź sprzedać. Ponadto, w specjalnym formularzu podajemy dane kontaktowe, za pomocą których chcemy skontaktować się z drugą stroną transakcji. Jeśli nie chcemy podawać danych, możemy pozostać przy systemie wymiany wiadomości na portalu.

  Klikając „Potwierdzam transakcję”, wyrażamy zgodę na zawarcie transakcji o podanych warunkach.

 • Akceptacja Propozycji polega na ostatecznym wyrażeniu zgody na realizację transakcji w ramach oferty, do której złożył Propozycję inny użytkownik.

  Jeśli więc przykładowo dodamy ofertę kupna konkretnej sztabki po danej cenie i inny Użytkownik złoży nam Propozycję do tej oferty, możemy tę Propozycję zaakceptować lub odrzucić.

  Propozycję możemy akceptować z poziomu Panelu Użytkownika, gdzie będziemy widzieć zgłoszenia do naszych ofert.

  Po Akceptacji Propozycji obie strony są zobowiązane do opłacenia prowizji za wymianę danych kontaktowych w ciągu 48 godzin. Po opłaceniu prowizji przez obie strony, udostępnione zostają informacje kontaktowe oraz możliwość wysyłania wiadomości na Portalu.

 • Propozycję akceptuje się z poziomu Panelu Użytkownika. Kiedy inny Użytkownik złoży propozycję do naszej oferty, będzie ona widoczna w kolumnie „Zgłoszenia”. Klikając „zobacz”, widzimy propozycję i możemy ją zaakceptować.

 • Użytkownicy – obie strony transakcji – zostają poproszone o zapłacenie prowizji dopiero wtedy, gdy pierwszy Użytkownik złoży propozycję do oferty, a drugi Użytkownik, który dodał tę ofertę, zaakceptuje tę propozycję.

  Informacje kontaktowe Kupującego i Sprzedającego zostają wymienione, kiedy obie strony zapłacą prowizję.

 • Kupujący i Sprzedający mają 48 godzin na zapłacenie prowizji, od momentu zaakceptowania propozycji.

  Jeżeli w ciągu 48 godzin jedna lub obie strony nie zapłacą prowizji, transakcja zostaje anulowana.

  Jeżeli jeden z Użytkowników zapłaci prowizję, a druga strona tego nie zrobi w ciągu 48 godzin, Użytkownik otrzymuje zwrot pełnej kwoty, którą zapłacił.

 • Wymiana informacji kontaktowych pomiędzy Kupującym i Sprzedającym następuje po zapłaceniu prowizji przez obie strony transakcji.

 • Tak, nasi Użytkownicy są anonimowi z wielu powodów.

  Przede wszystkim, do korzystania z Portalu i zawierania transakcji nie jest konieczne podawanie prawdziwych danych osobowych, z wyjątkiem aktywnego adresu e-mail. O dane inne niż adres e-mail nawet nie pytamy.

  Możliwe jest również niepozostawienie po sobie żadnego śladu elektronicznego w procesie płacenia prowizji za udostępnianie danych kontaktowych. Wystarczy dokonać takiej płatności za pomocą wpłaty na rachunek bankowy Pocztą Polską, podając zmyślone dane swojej osoby.

  Ponadto, nawet jeżeli nasi Użytkownicy płacą prowizję elektronicznie za pośrednictwem operatora Przelewy24 i w tym procesie podadzą swoje prawdziwe dane (karty płatniczej, konta bankowego), są oni bezpieczni w kwestii anonimowości, ponieważ w świetle ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu ani nasz Portal, ani operator płatności nie ma obowiązku zgłaszania takich transakcji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, o ile transakcje te nie są na kwotę powyżej 15 000 euro, co jest oczywiście niemożliwe.

 • W pełni anonimowa transakcja wymaga zapłacenia prowizji na Portalu w anonimowy sposób – za pomocą wpłaty na rachunek bankowy Pocztą Polską, podając zmyślone dane swojej osoby.

  Wymiana Metalu z osobą fizyczną jest z definicji anonimowa, ponieważ w świetle polskiego prawa osoby fizyczne przeprowadzające taką transakcję nie są w żaden sposób zobowiązane by zgłaszać tę transakcję do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

  Możliwe jest również dokonanie anonimowej transakcji w obecności notariusza, jeżeli Kupujący i Sprzedający chcą dokonać w pełni bezpiecznej transakcji w kancelarii notarialnej. Jest to zalecane szczególnie w przypadku transakcji o wyższych kwotach.

  Proces ten polega na udaniu się do notariusza z umową sprzedaży Metalu i poproszenie o poświadczenie własnoręczności podpisu stron umowy. Ponieważ proces ten odbywa się bez aktu notarialnego, notariusz nie jest w żaden sposób zobowiązany by zgłaszać tę transakcję do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, niezależnie od kwoty. Ponadto, uczestnicy transakcji są chronieni tajemnicą notarialną.

  Przed wizytą należy się upewnić, czy dany notariusz nie ma nic przeciwko aby rozliczyć transakcję gotówką w jego kancelarii. Często w przypadku większych kwot udostępni on też liczarkę banknotów.

 • Na dzień dzisiejszy dostępne metody płatności to:

  • płatność przelewem elektronicznym przy pomocy Przelewy24
  • wpłata na rachunek bankowy Pocztą Polską
  • tradycyjny przelew bankowy

 • Jeżeli jeden z Użytkowników zapłaci prowizję, a druga strona tego nie zrobi w ciągu 48 godzin, Użytkownik otrzymuje zwrot pełnej kwoty, którą zapłacił.

  Zwroty staramy się realizować jak najszybciej, jednak zastrzegamy sobie na ten proces 5 dni roboczych, ponieważ część prowizji jest płacona przez Użytkowników w sposób anonimowy. Siłą rzeczy proces ten jest wydłużony, gdyż musimy ustalić, w jaki sposób zwrócić takiemu Użytkownikowi prowizję.

 • Obowiązkiem Kupującego i Sprzedającego po wymianie danych kontaktowych jest zrealizowanie między sobą transakcji. W procesie tym nie uczestniczy Operator. Operator sugeruje tylko najlepsze praktyki realizowania transakcji w bezpieczny i anonimowy sposób.

  Obowiązkiem Kupującego i Sprzedającego jest zatem w szczególności:

  • weryfikacja autentyczności metalu będącego przedmiotem transakcji
  • przekazanie metalu
  • rozliczenie płatności za metal

 • Portal SzlachetneInwestycje.pl pełni rolę pośrednika w procesie wymiany danych osobowych pomiędzy stronami transakcji. Z uwagi na brak podawania jakichkolwiek danych osobowych podczas rejestracji poza aktywnym adresem e-mail użytkownicy są w stanie zachować pełną anonimowość. Jako operator gromadzimy dane osobowe Użytkowników na potrzeby dobrowolnego realizowania przez nich transakcji i nie ujawniamy tych danych innym podmiotom. Zakres i cel zbierania danych osobowych został opisany szczegółowo w Polityce Prywatności i Klauzuli Informacyjnej RODO.

 • Możliwość skontaktowania z drugą stroną transakcji pojawia się po spełnieniu pewnych warunków przez obie strony. Niezbędne kroki to złożenie propozycji do oferty kupna/sprzedaży, która musi zostać zaakceptowana przez drugą stronę. Kolejnym warunkiem jest zapłacenie prowizji przez obie strony w czasie 48 godzin od momentu zaakceptowania propozycji przez stronę, która dodała ofertę.

  Po spełnieniu tych warunków pojawia się możliwość skontaktowania na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kontakt i ustalenie szczegółów transakcji za pomocą dedykowanego komunikatora portalu. Drugi sposób to wymiana z drugą stroną transakcji danymi kontaktowymi, takimi jak np. prywatny numer telefonu, e-mail itp., które są podawane w specjalnym formularzu w momencie składania propozycji i akceptowania propozycji.

 • Tak, umożliwiamy naszym Użytkownikom negocjowanie cen. Warunkiem jest jednak zaznaczenie takiej możliwości przez Użytkownika, który dodaje ofertę. Jeśli jest on skłonny negocjować, podaje on zakres ceny za sztukę, w ramach którego dopuszcza możliwość negocjacji.

  Możliwe jest podanie zakresu liczbowego ceny, np. od 80 do 84 zł lub podanie zakresu % względem ceny wyjściowej, np. -1 i +2%, wtedy przy cenie wyjściowej 80 zł zakres negocjacji wyniesie 79,2 zł do 81,6 zł.

 • Tak. Dodając ofertę, możemy powiązać ją z ceną spot Metalu. Wtedy zamiast ceny podajemy procentową różnicę względem ceny spot (samą liczbę, bez %,). Jeśli więc chcemy by nasza oferta wyświetlała cenę 1,5% wyższą niż cena spot, wpisujemy 1,5. Jeśli chcemy by była ona 2% poniżej ceny spot, wpisujemy -2.

  By ułatwić zawieranie transakcji, oferty powiązane z ceną spot aktualizują cenę raz na godzinę.